W środę 3.08.203r. w ramach projektu Opolskie dla młodzieży udało nam się odbyć niezwykłą podróż po Opolszczyźnie. Odwiedziliśmy w celu podpisania porozumień dwie niezwykłe lokalizację…
Grupa inicjatywna MDP Rozkochów zaprosiła nas na podpisanie porozumień do Pałacu, zatem i warunki podpisywania porozumień były istnie pałacowe- w pięknym zabytkowym anturażu oraz w towarzystwie pięknych społeczniczek. Dodatkowo w Rozkochowie w powiecie krapkowickim, doszło do zetknięcia dwóch pasji fotografii oraz straży.
Dziewczęta z grupy inicjatywnej, podpisały z nami porozumienia na realizację inicjatywy „Spotkania z MDP Rozkochów” w ramach, których chcą zaproponować dzieciom i młodzieży spotkania w trzech konwencjach: na sportowo, na słodko i artystycznie-kreatywnie. W ramach inicjatywy na odbiorców czekają takie atrakcje jak: gra w badmingtona, speedballa, warsztaty cukiernicze, warsztaty ogrodnicze oraz malowanie na folii strechowej. Nie zabraknie także tematyki obrony województwa Opolskiego.
W ramach odwiedzin w celu podpisania porozumień w Rozkochowie, udało nam się także zwiedzić zabytkowy pałac. Mimo, że mury pałacu są jeszcze nie odnowione, to atmosfera w nim panująca pozwala patrzeć na niego z wielką nadzieją. Właściciel pałacu mimo beznadziejnego stanu pałacu, tchnął w mury nowe życie, zapraszając do nich zarówno mieszkańców w celu realizacji lokalnych przedsięwzięć, jak i artystów i performerów z całej Polski. W pałacu znajdziemy zarówno kawiarenkę, galerię fotograficzną, stare zabytkowe meble z różnych epok, ale także współczesne instalację artystyczne. Pałac w Rozkochowie to prawdziwa nieodkryta perełka na „zabytkowej” mapie naszego województwa a wspomnienie o parku uplasowanym na tyłach pałacu motywuje do ponownego powrotu w tamto miejsce.
Kolejną lokalizacją, do której podążyliśmy w ramach naszej podróży to Remiza OSP Raszowa. W miejscowości Raszowa mieliśmy okazję podpisać porozumienia z dwiema grupami inicjatywnymi: z grupą młodzieżową z OSP Raszowa oraz z grupą Młodzi Strażacy w Akcji działającą przy OSP w Grodzisku. Spotkanie w OSP Raszowa możemy zaliczyć do niezwykle inspirujących pod względem strażackim, ponieważ wspomniane OSP niejednokrotnie tryumfowało na arenie międzynarodowej na zawodach strażacki w konwencji CTiF. Kolekcja pucharów oraz dyplomów imponowała a sama strażnica również jest jedną z lepiej wyposażonych- nie tylko pod względem sprzętu strażackiego, ale również tego „mniej” strażackiego- detale dekoracyjne znajdujące się w Świetlicy usytuowanej na poddaszu strażnicy nas zachwyciły.
Wracając jednak do realizacji projektu ODM- Zarówno młodzi z OSP Raszowa oraz młodzi z OSP Grodzisko, już drugi raz biorą udział w realizacji projektu Opolskie dla młodzieży. W tym roku Młodzież z OSP Raszowa kontynuuje pomysł z zeszłego roku, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. Jak w zeszłym roku, OSP Raszowa organizuje w swojej jednostce Noc w Remizie, z tą różnicą, że nocowanie w tym roku zaplanowano pod namiotami. W ramach organizowanej inicjatywy przewiduje się liczne atrakcje, między innymi: zajęcia z orientingu, zajęcia na strzelnicy, jak i stworzenie żywej flagi województwa Opolskiego na pamiątkę jubileuszu 25-lecia obrony granic naszego województwa.
Grupa inicjatywna Młodzi Strażacy w Akcji realizują w tym roku, aż dwie inicjatywy. Tak jak w zeszłym roku organizują turniej piłki nożnej pomiędzy jednostkami OSP z ich gminy, jednak tym razem ze szczególnym uhonorowaniem jubileuszu obrony granic województwa. Druga inicjatywa młodzieży z OSP Grodzisko, to inicjatywa wyjątkowa. Młodzież w ramach inicjatywy „Powróćmy do przeszłości” zaprosiła do siebie na prelekcję Pana Jerzego Stemplewskiego, który jest fotografem i posiada prawdopodobnie największą dokumentację fotograficzną województwa opolskiego z lat 90. Kolekcja Pana Stemplewskiego jest bogata zarówno w zdjęcia z wielkiej powodzi, jak i wydarzeń toczących się w ramach obrony województwa opolskiego 25 lat temu. Czekamy na tą realizację już z niecierpliwością, ponieważ zapowiada się ona niezwykle inspirująca…